ST205/75D14 Trailer Tires, 5 Lug on 4.5″, 6PR Load Range C, …
Product description
Equip Your Trailer Boat with Reliable Tires and Rims trailer tiretrailer tire
Widely Applications Image generated for ASIN B0CBLR82GZImage generated for ASIN B0CBLR82GZ
We have 4 lug trailer tire and 5 lug trailer tire, Bolt pattern of 4 lug trailer tire is 4 lug on 4" , Bolt pattern of 5 lug trailer tire is 5 lug on 4.5".
Various Types of Trailer Tires trailer tiretrailer tire
4 Lug Trailer Tire / 5 Lug Trailer Tire
Add to Cart
Add to Cart
Customer Reviews
4.7 out of 5 stars 371
4.9 out of 5 stars 25
4.7 out of 5 stars 65
4.7 out of 5 stars 170
4.5 out of 5 stars 53
4.7 out of 5 stars 42
4.7 out of 5 stars 38
Price
Package
2 Pack Tires
2 Pack Tires
Center Bore
75 mm
75 mm
72 mm
81 mm
84 mm
84 mm
72 mm
Rim Specs
12*4 inch
12*4 inch
12*4 inch
13*5 inch
14*5.5 inch
15*5.5 inch
8*3.75 inch
Load Capacity
990 LBS
990 LBS
1050 LBS
1360 LBS
760 LBS
DOT Approved
Tire Size: ST205/75D14; Ply Rated: 6; Load Range: C, 5 Lug on 4.5" .
Speed Range: J; Max Load: 1760 LBS
Overall Diameter OD : 26"; Section Width SW: 203mm
Aspect Ratio: 75; Rim Dameter: 14“, Tread Depth: 6.5mm